Štedni podsticaj: račun za oktobar

 


Danas je stigao račun za oktobar. To je prilika da vidimo kako se primenjuje štedni podsticaj najavljen pre nekoliko meseci, o kome smo pisali u prošlom blog zapisu. Ovaj podsticaj može biti  izuzetno značajan za domaćinstva koja imaju instaliran neki vid proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. Ili, za ona domaćinstva koja se razmišljaju da takve uređaje instaliraju.

Po mojoj evidenciji, naš krovni PV solarni sistem od 5kW omogućuje nam uštede u potrošnji električne energije i do 27% na mesečnoj osnovi (u odnosu na četvorogodišnji prosek). Ovog oktobra ušteda u odnosu na prosek 2019-2022 bila je 27.39% a u odnosu na isti mesec prošle godine 26.98%. Dakle, ako gledamo samo na uštedu električne energije, u odnosu na proteklu godinu ušteda je 238 kWh. Odnosno, godine 2022. (dok još nismo imali instalirane naše PV solarne panele) potrošili smo 882 kWh, a ove godine 644 kWh. 

Koliko je vrednost u dinarima te uštede od 27%? Na računu za oktobar prosečna cena kWh je 9,77 dinara, dakle vrednost uštede od solarnih panela je 238 kWh * 9,77 dinara, odnosno 2,325.26 dinara neto, ili 2,790.31 sa PDVom. Prema novim pravilima koja smo spomenuli gore, stavka 6 na računu (pod nazivom "Popust za racionalnu potrošnju električne energije") na taj procenat obračunava dodatnu uštedu od 2,219.04 dinara. Dakle, ukupna ušteda za oktobar 2023. je 5,009.35 dinara. 

Sad, o ovome treba razmisliti. Ovaj podsticaj u postojećem vidu ne dozvoljava kontinuirane dodatne uštede iz godine u godinu. Ovo je stoga što ćemo u jednom trenutku dostići optimalno funkcionisanje električnog sistema unutar domaćinstva.  Recimo, ako stavimo LED sijalice, solarni sistem za grejanje tople vode, termostate, tajmere i sve moguće sprave za štednju energije, nakon nekoliko godina trošićemo manje u odnosu na koliko bismo trošili bez tih uređaja. Ali, nećemo štedeti više u odnosu na prošlu godinu. A trenutno, naš popust u stavci 6 se obračunava u odnosu na prošlu godinu.

Stoga bi bilo dobro kalibrirati ovaj sistem  da daje snažan i dugotrajan podsticaj, koji bi stimulisao veće investicije u štednju energije na nivou domaćinstva. Znači, ako neko želi da uloži recimo 4,000 evra u energetsku efikasnost, kako ovaj štedni podsticaj kalibrirati da se investicija isplati u roku od, recimo, 6 godina?


 

 

Comments

Popular posts from this blog

Ratnik Sunca, knjiga Živojina Petrovića

Profesor Branko Lalović: Solarne kuće, brošura iz 1987. godine

Razvodni orman